VARİS
VARİS ÇORABINA İHTİYACINIZ YOK

Toplar damarlar,direk kalbe bağlı olan, vücuttaki kirli kanı toplayan ana damardır. bu kirli kanın zaman içinde yoğunlaşıp pıhtılaşması dolaşım bozukluklarını meydana getirir. Toplar damarlrda pıhtılaşan kan damarı tıkayıp genleşerek
bacaklarda varisi meydana getirir. Bunun sonucunda bacaklarda ağrı, halsizlik, ayak altlarında yanma veya buz gibi üşümeler gibi rahatsızlıklara sebep olur.

Varis neden olur?
Toplardamarlar (venler, venalar) açıklığı kalbe doğru bakan kapakçıklar içerir. Bu kapakçıklar, göğüs ve karın içinde, öksürme, hapşırma, ıkınma, yürüme, koşma gibi sebeplerle basıncın arttığı durumlarda bu artışın uzuvlardaki toplardamarlara yansımasını engeller ve kan akımı daima kalbe doğru olur.
Kapakçıklarda herhangi bir nedenle ( Geçirilmiş flebit, aşırı şişmanlık, irsiyet, doğumlar vb.) oluşan kaçaklar, daha aşağıdaki damarlarda aşırı basınç artmasına sebep olur. Zaman içinde yüksek basınç ile normalden fazla gerilen bu damarlarda, genişleme, uzama ve büklümlenmeler oluşur. Bir yandan genişleyerek deforme olan bu damarlar, kendi içlerindeki kapakçıklar da karşılıklı gelemediklerinden, aşağıya doğru kaçaklara, venöz dolaşımda iki yönlü akımlara yol açarlar. Böylece daha da aşağılara yansıyan yüksek basınç, buralardaki venlerde de varislerin oluşmasına sebep olur.

Varis'i hafife almayın

Toplardamarların genişlemesine ve şişmesine varis denir. Genellikle, vücudun en fazla basınç altında kalan bölgesi olan bacakların alt kısımlarında görülen varis, yalnızca estetik açıdan değil, sağlık açısından da önlem almayı gerektirir.
- Bu durum damarların deri yüzeyinde görünür hale gelip morarması ile kendini gösterir. Ayak bileklerinde şişlikler oluşabilir. Uzun süre ayakta kalındığında bacaklarda ağrı ve karıncalanma hissedilir.
Normalde atar damarlar tarafından hücrelere kadar taşınan oksijenli kan, kullanıldıktan sonra ven adı verilen toplar damarlar tarafından kalbe taşınır. Her organın kendine ait, kirli kanı taşıyan bir toplar damarı bulunur. Hepsinde olmasa da genelde bu damarlarda kanı kalbe doğru yönlendiren ve geri kaçmasını engelleyen kapakları var.
Vücudun tüm yükünü taşıyan bacaklardır. Kanın yerçekimine karşı ayak parmaklarından başlayarak yukarı doğru kalbe geri dönmesi, bir nehirin tersine akması kadar zor. Atardamarlarda kanı pompalayan kalptir. Bu görevi bacaklarda kas pompası adını verdiğimiz baldır adeleleri üstlenir. Özellikle dizaltındaki baldır adeleleri yürürken kasılarak kirli kanın büyük kısmını taşıyan kaslar arasındaki iç toplar damarları sıkıştırarak kanın kalbe doğru ilerlemesini sağlarken, kapaklarda kanın geri kaçmasını engeller.
Tıpta kronik venöz yetmezlik adı verilen varisler (özellikle bacaklarda) bu mekanizmanın bozulması sonucunda toplar damarların belirginleşerek, genişlemesi ve kıvrımlaşmasıdı

Varisler tedavi edilmezse başka sorunlara yol açar mı?
Varis tedavi edilmezse ciltte çeşitli ödemlere sebep olabilir. İlerleyen varis kan dolaşımında da önemli problemlere yol açabilir. Bu yüzden varislerin ilerlemesine engel olmak gerekir.

Varis'te Yapılması Gereken Hareketler
Diz kapağınızdan ayak bileğine kadar suyu dökünüz ve sabunlayınız. İki elinizi kelepçe şekline getirip ayağınızın bilek kısmından diz kapağınıza doğru yukarı-aşağı aşağı-yukarı şeklinde yumuşak bir şekilde masaj yapın. Bu masajın süresi 20 - 25 saniye yeterli olacaktır. Günde sabah ve akşam yatmadan önce uygulanmasında fayda vardır. Masaj bittikten sonra ayaklarınızı durulayın ve kurulayın.

VARİS İÇİN KULLANIM DOZU

10-15 Yaş Arası 1 Kutu
15-25 Yaş Arası 2 Kutu
25-40 Yaş Arası 3 Kutu
40 Yaş ve Üstü 4 Kutu

NOT: Operasyon geçirmiş sonuç alamamış insanlar +1 veya +2 kutu kullanmalarında yarar var.

HAZIRLANIŞI:

Bir poşet çayı 2 lt. soğuk suyun içine boşaltın ve kaynayıncaya kadar karıştırın. 3 Dk daha kısık ateşte pişirdiğiniz çayı ağzı kapalı kapta 8 saat dinlendirmeye bırakın. Süzerek cam şişeye alacağınız çay kullanıma hazırdır.

NOT: Kutunun içinde bulunan 2. poşet çayı, hazırlamış olduğunuz 1. çay bitmeden 1 gün önce 2. poşet çayı hazırlayınız.

KULLANIM DOZU

Her yemekten 15 dk once günde 3 defa 1 çay bardağı içilir. Meyva suyuyla tatlandırılıp içilmesi tavsiye edilir.

ÖNERİLER

"Bulgur, yumurta, acı, ekşi, sarımsak, çerez, zerzevatlı yiyeceklerden (domates, soğan, sumak gibi) asitli ve alkollü içecekler" Bu gıdalardan 30 gün süreyle perhiz yapılmalıdır. (Çay bitiminde 10 gün daha aynı perhize devam edilmelidir.)