SİNDİRİM SİSTEMİ ve MİDE

- Gastrointestinal sistem olarak bilinen sindirim sistemi , besinlerin parçalanması, sindirim, emilimi ve katı atıkların vücuttan atılmasından sorumludur.
- Sindirim sistemi , ağızdan anüse kadar uzanan, 5 metre uzunluğunda bir kas tüpüdür.Yemek borusu,mide,ince barsak ve kalın barsak,anal kanal (rektum) ve anüs (makat) tan oluşur.
- Yemek borusu,yutulan besinleri mideye ulaştırır.Besinleri mideye ulaştırır.Besinler midede küçük parçalara yıkılır ve sindirime yardımcı olacak şekilde mide sıvılarıyla karışır.Daha sonra besinler karaciğer ve pankreastan gelen sıvıların yardımıyla sindirimin tamamlanacağı ince barsağa geçer.Kalın barsağa gelen katı atıklar anal kanal ve anüs yolula vücuttan atılır. 

Hazımsızlık, şişkinlik, gastrit gibi rahatsızlıklarda Furkan Bitki Çayı destekleyici etkiye sahiptir.


HAZIRLANIŞI

Bir poşet çayı 2 lt. soğuk suyun içine boşaltın ve kaynayıncaya kadar karıştırın. 3 Dk daha kısık ateşte pişirdiğiniz çayı ağzı kapalı kapta 8 saat dinlendirmeye bırakın. Süzerek cam şişeye alacağınız çay kullanıma hazırdır.

KULLANIM DOZU

Her yemekten 15 dk once günde 3 defa 1 çay bardağı içilir. Meyva suyuyla tatlandırılıp içilmesi tavsiye edilir.

ÖNERİLER

"Bulgur, yumurta, acı, ekşi, sarımsak, çerez, zerzevatlı yiyeceklerden (domates, soğan, sumak gibi) asitli ve alkollü içecekler" Bu gıdalardan 30 gün süreyle perhiz yapılmalıdır. (Çay bitiminde 10 gün daha aynı perhize devam edilmelidir.)


Mide, gastrit için ortalama 2 kutu kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Mide reflü ortalama 2 - 3 kutu kullanmasını tavsiye ediyoruz. Ülser ve ülseratif kolit ortalama 3 - 4 kutu kullanmasını tavsiye ediyoruz.
Özellikle kolit hastalarının 2 kutu bitirmesi durumunda firmamızın aranmasını ve hastalığın kendinde olan bu rahatsızlığın gelişmesini bildirilmesi tavsiye ederiz.